Nu går den att köpa: Thomas Merton – Dikter i urval

Michael Economou och jag har översatt ett urval av Thomas Mertons dikter. Det blir en introduktion av hans poesi på svenska. Hans dagböcker och andra böcker är tämligen rikligt översatta, men icke så hans poesi. Förord av Ylva Eggehorn, och efterord av Michael Economou & yours truly.

Köpes direkt från förlaget Silentium: Thomas Merton – Dikter i urval

BESKRIVNING

Thomas Merton (1910–1968) var trappistmunk i klostret Gethsemani i Kentucky och blev genom sitt författarskap en av 1900-talets mest inflytelserika andliga vägvisare. Hans förmåga att förena en monastisk spiritualitet med ett unikt gehör för den moderna världen och dess frågeställningar gjorde honom till en gränspasserare vars litteratur ständigt finner nya läsare. Här publiceras för första gången på svenska ett brett urval av Thomas Mertons poesi. I Silentium Lilla serie har tidigare utgivits Främlingens väg innehållande fyra essäer av Thomas Merton.

Översättning: Stefan Albrektsson och Michael Economou

Om översättarna:

Stefan Albrektsson, poet och musiker med rötter i Vadstena, numera bosatt i Halmstad där han arbetar som lärare på Halmstads kulturskola.

Michael Economou, kulturskribent, poet och författare bosatt i Dalby, som tidigare bland annat översatt grekisk lyrik och prosa.

Dikter i urval
av Thomas Merton
Översättning: Stefan Albrektsson och Michael Economou
Omslag & grafisk form: Tomas Einarsson
Silentium 2022
Trådhäftat mjukband med flikar, 140 x 210 mm. 126 sidor

2 reaktioner till “Nu går den att köpa: Thomas Merton – Dikter i urval

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close